Bądź punktualny!

W biznesie niezwykle istotny jest czas, ponieważ to on najczęściej decyduje o tym, ile i czy w ogóle zarobimy. Powiedzenie, iż czas to pieniądz jest nadal aktualne! Żaden ceniący się biznesmen nie może o tym zapominać. Z tego właśnie powodu savoir-vivre w biznesie kładzie nacisk na punktualność.

Istnieją trzy zasadnicze kwestie związane z tym zagadnieniem. Po pierwsze nie możemy się spóźniać na spotkania biznesowe. W naszym kręgu kulturowym każde spóźnienie oznacza brak szacunku albo zwyczajnie brak właściwej organizacji czasu. W obu przypadkach wpływa to niekorzystnie na nasz wizerunek. Podobnie istotną kwestią jest dotrzymywanie terminów projektów. Obecnie coraz popularniejsze są umowy, które zabezpieczają interesy zamawiającego poprzez nakładanie kar za opóźnienia w projekcie. Niemniej jednak firma, która nagminnie spóźnia się z oddaniem projektu nie będzie miała dobrej opinii.

Ostatnim kluczowym elementem punktualności i terminowości są odpowiedzi na zapytania. Savoir-vivre w biznesie dopuszcza czas oczekiwania na odpowiedź do 24 godzin, ale w praktyce warto, aby skrócić ten czas w możliwie dużym stopniu. Warto mieć na uwadze, że klienci zazwyczaj są niecierpliwi i chcą znać szczegółowe informacje związane z realizacją ich projektu bądź obsługą sprzedawanego produktu.